Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Białorzytka pstra (Oenanthe pleschanka)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: muchołówki (Muscicapidae)
gatunek: Białorzytka pstra (Oenanthe pleschanka)
Charakterystyka/ morfologia
Nieco mniejsza i delikatniejsza od naszej białorzytki. Samiec w szacie godowej ma czarne boki głowy i gardło połączone z wierzchem ciała, wierzch głowy i kark białawe. W szacie spoczynkowej wierzch głowy i płaszcz szarobrunatne z łukowanym rysunkiem, a gardło rozjaśnione jaśniejszymi brzegami piór. Samica szarobrunatna z rudawym odcieniem na piersi i bokach. We wszystkich szatach czarny pas na końcu ogona jest szerszy po brzegach i węższy w środku a dziób i nogi są czarno ubarwione. Długość ciała ok. 14-16 cm.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Gatunek południowy, bardzo rzadko zalatujący do naszego kraju. Występuje na górskich zboczach i kamienistych pustkowiach południowej Europy i środkowej Azji. Zamieszkuje otwarte, kamieniste stoki górskie ze skąpą i niską roślinnością, hale, skraje terenów uprawnych i pastwisk, pola uprawne, skaliste doliny i kamieniste stepy
Białorzytki płowe żywią się owadami.
Rozwój osobniczy
Gniazdo to czarka z trawy łodyg, wyścielona trawkami, korzonkami i włosiem, ukryta wśród skał, pod kamieniami, czasem na budynkach . Składa 4– 6 niebieskawych, nieco nakrapianych jaj. Wysiadywanie 13 - 14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 13–15 dniach Wędruje w VIII- IX i III – IV. Bardzo rzadko można go spotkać w Europie Zachodniej. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Cztery razy stwierdzona w Polsce podczas przelotów we wrześniu i październiku.
Status ochronny
Gatunek chroniony
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.