Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
BIEGACZ FIOLETOWY (Carabus violaceus Linnaeus, 1758)
Systematyka
rząd: chrząszcze (Coleoptera)
rodzina: biegaczowate (Carabidae)
rodzaj: biegacz (Carabus)
podrodzaj: Megodontus
gatunek: biegacz fioletowy (Carabus violaceus Linnaeus, 1758)
Charakterystyka/ morfologia
Duży chrząszcz o długości ciała 24-32 mm. Spód ciała czarny, obrzeżenie pokryw i przedplecza niebieskie lub fioletowopurpurowe, rzadziej zielonkawe. Dymorfizm płciowy, taki jak u innych przedstawicieli rodzaju: samice są większe, z szerszymi pokrywami, przednie stopy samców zgrubiałe.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Szeroko rozprzestrzeniony gatunek europejski tworzący wiele podgatunków i odmian o słabo zarysowanych różnicach. W całej Polsce występują prawdopodobnie podgatunek nominotypowy zasiedlający Europę Środkową oraz podgatunek C. violaceus ssp. andrzejusci. Biegacz fioletowy jest gatunkiem eurytopowym, o szerokiej tolerancji ekologicznej, najczęściej spotykany jest jednak w lasach liściastych i mieszanych. Występuje także na łąkach, obrzeżach lasów i terenach podmokłych, unika skrajnie suchych terenów. W górach występuje także powyżej piętra regli. Larwy i owady dorosłe są drapieżnikami, preferującymi dżdżownice i gąsienice motyli. Jedzą także drobne ślimaki.
Rozwój osobniczy
Cykl rozwojowy od jaja do postaci dorosłej trwa do kilku miesięcy. W Polsce owady dorosłe spotykane są najczęściej od początku czerwca do początku września. W pozostałym okresie przebywają w diapauzie, w pniach drzew lub pod ziemią. Część populacji górskich także zapada w diapauzę letnią (przełom lipca i sierpnia). Zimują owady dorosłe, które mogą żyć do kilku lat.
Status gatunku
Należy do najpospolitszych krajowych biegaczy z rodzaju Carabus. Nierzadko można go spotkać także w sąsiedztwie domostw ludzkich. W miejscach występowania tworzy zwykle liczne populacje. Ze względu na rolę drapieżnika, objęty jest ochroną gatunkową.
Autor: Paweł Niemiec