Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Bilbil arabski (Pycnonotus xanthopygos)
Systematyka
rząd: Wróblowe (Passeriformes)
rodzina: Bilbile (Pycnonotidae)
rodzaj: Pycnonotus
Występowanie
Występuje głównie na Bliskim Wschodzie w Palestynie, Izraelu, Syrii, Jordanii, w Egipcie i państwach półwyspu Arabskiego. Spotkać go można również w Turcji u wybrzeży Morza Śródziemnego.
Charakterystyka/ morfologia
Niewielki ptaszek, brązowego upierzenia, z charakterystyczną czarną głową i wyraźnie oddzielonymi szarym okręgiem oczami. Ma dziób lekko wygięty na końcu. Bilbil arabski ma długi szary ogon, na końcu ciemnoszary z żółtymi piórami od spodu. Samice tak samo upierzone jak samce. Młode osobniki mają bardziej brązową głowę i mniej zaznaczony pierścień wokół oczu. Długość ciała około 19-21 cm, rozpiętość skrzydeł 20-25 cm, masa ciała 31-43 g. Biblbil arabski prowadzi osiadły tryb życia. Przemieszcza się w hałaśliwych stadach, mało płochliwy.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje ogrody, na plantacjach oraz w miastach. Lubi odwiedzać bujne ogrody, gaje palmowe, obszary z obfitą roślinnością, chętnie spędza czas nad rzekami porośniętymi gęstymi krzakami oraz w wąwozach. Zjada owoce i owady, nasiona a rzadziej nektar, liście czy kwiaty.
Rozwój osobniczy
Buduje niewielkie gniazda z gałązek, łodyg traw, liści i mchu, wyściela je włosami, korą, kawałkami korzeni. Są one zlokalizowane głównie w krzakach i mają kształt miseczki. Samica składa dwa lub trzy jasnoczerwone lub białe jaja pokryte szarymi plamkami. Wysiaduje je przez około 14 dni. Samiec dostarcza w tym czasie pokarmu samicy i pisklętom, które po tygodniu są już dobrze upierzone i mogą opuścić gniazdo.
Status gatunku
Nie zagrożony wyginięciem, dość pospolity ptak w rejonach swego występowania.
Opracowała: Małgorzata Stępień
Źródło: „Atlas ptaków”, Jonathan Elphick, John Woodward, Warszawa 2005; Wikipedia; Internet