Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Cierniówka (Sylvia communis )
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pokrzewkowate (Sylviidae)
gatunek: Cierniówka (Sylvia communis )
Charakterystyka/ morfologia
Cierniówka jest trochę mniejsza od wróbla. U obu płci wierzch rudoszary, skrzydła wyraźnie rdzawe z rdzawo czarnym rysunkiem. Ogon ciemnobrązowy z białymi brzegami, długi, nogi jasnobrązowe. Spód białawy z szarym lub różowym nalotem. U samca głowa wyraźnie szara, a podgardle czysto białe. U samicy głowa brązowawa, a podgardle nie tak jasne jak u samca. Zewnętrzne sterówki dorosłych ptaków są koloru białego. U młodych mają barwę brązową. Od podobnych pokrzewek można ją najłatwiej rozpoznać po rdzawych brzegach lotek i pokryw skrzydłowych. Ma również jasną tęczówkę (poza osobnikami młodocianymi) i pełną obrączkę wokół oka. Długość ciała ok. 14 cm, rozpiętość skrzydeł 23 cm , waga ok. 15 g
Biotop/ preferencje pokarmowe
Żyje głównie w pobliżu otwartych przestrzeni, w lasach i dolinach rzek, ale chętnie gniazduje także na terenach suchych. Nie omija obszarów typowo rolniczych, obrzeży miast i terenów ruderalnych. ale za to bardzo rzadko pojawia się w miastach. Zamieszkuje kępy gęstych krzew ów w miejscach dobrze nasłonecznionych, otoczonych bujną roślinnością, śródpolne zarośla, nawet bardzo niskie kępy krzewów lub bylin. Jako jedyna z pokrzewek zasiedla tereny bezdrzewne. Cieniówkę można zauważyć gdy śpiewa z wysoko położonego miejsca lub w krótkim locie tokowym. Ciekawe jest to, że głośny śpiew cierniówki nie świadczy o miłosnym powodzeniu. Wręcz przeciwnie, w populacjach tych ptaków często spotykany jest nadmiar samców, a te samotne śpiewają z większym zaangażowaniem. Zwykle jednak przebywa w gęstej krzaczastej roślinności, gdzie trudno ją wypatrzyć. Łatwiej usłyszeć niż zaobserwować. Pokarm to owady, pająki i inne drobne bezkręgowce a jesienią i zimą nasiona, owoce i jagody.
Rozwój osobniczy
Samiec buduje kilka na pół gotowych, luźno uwitych gniazd . Samica wybiera jedno i wyściela jego głębokie wnętrze suchymi trawami, korzonkami, sierścią. Umieszczone jest zwykle na wysokości poniżej 1 metra, nieraz tuż nad ziemią, w gęstym, ciernistym krzewie, jałowcu, lub młodym świerku. Często przerasta je roślinność zielna. W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi, składając w maju - czerwcu 4 do 6 zielonkawych, brązowo nakrapianych jaj. Jaja wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres około 13 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 14 dniach. Przeloty w kwietniu - maju i sierpniu - wrześniu. Zimuje w środkowej Afryce, na Półwyspie Arabskim i na subkontynencie indyjskim.
Status gatunku
W Polsce liczny ptak lęgowy. Objęta ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula