Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
KOSTRZEŃ (Sinodendron cylindricum Linnaeus, 1758)
Systematyka
rząd: chrząszcze (Coleoptera)
rodzina: jelonkowate (Lucanidae)
rodzaj: kostrzeń (Sinodendron)
gatunek: kostrzeń (Sinodendron cylindricum Linnaeus, 1758)
Charakterystyka/ morfologia
Wielkość 12-17 mm. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce posiadają na głowie silnie uwydatniony „róg” upodabniający je do przedstawicieli rodziny rochatyńcowatych (Dynastidae). U samic wyrostek ten zarysowany jest w formie małego guzka. Pokrój ciała cylindryczny, wierzch ciała metalicznie-czarny. Pokrywy z podłużnymi żłobieniami. Przedplecze i pokrywy gęsto punktowane.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Gatunek preferuje pierwotne lasy liściaste całego kraju z wyjątkiem wyższych partii gór. Larwy należą do saproksylobiontów, żerując w próchnie dębu, buka i innych drzew liściastych.
Rozwój osobniczy
Cykl rozwojowy kostrzenia trwa 3-4 lata i przebiega podobnie jak u innych gatunków z rodziny Lucanidae. Optimum pojawu imagines przypada na przełom czerwca/lipca. Rujka odbywa się wieczorem, także po zapadnięciu zmroku. Owady dorosłe żywią się sokami wyciekającymi ze zranionych drzew.
Status gatunku
Ze względu na wielkość populacji i jej stabilność, kostrzeń nie jest objęty ochroną prawną. W Polsce, w biotopach sprzyjających jego biologii występuje licznie.
Autor: Paweł Niemiec
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.