Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Kulik wielki (Numenius arquata)
Systematyka
Rząd: siewkowe (Charadriiformes)
Rodzina: bekasowate (Scolopacidae)
Gatunek: Kulik wielki (Numenius arquata)
Charakterystyka/ morfologia
Duży ptak o okrągłej głowie , bardzo długim, zagiętym ku dołowi dziobie, dość długiej szyi i nogach. Samiec i samica podobne do siebie, szarobrązowe, pokryte na szyi i głowie podłużnymi bądź okrągłymi czarnymi plamami. W locie widać wyraźnie biały kuper. Młode są bardziej szare i mają krótszy ogon. Długość ciała nie licząc dzioba 42- 50 cm, rozpiętość skrzydeł 95- 100 cm, waga około 850 g. Po ziemi ptak porusza się wolno, lata też niezbyt wysoko. Odzywa się często. Wydaje głośne fletowe dźwięki, a podczas toków wydaje bulgocący tryl. Wędrowny. Przylot w marcu – kwietniu, odlot od lipca do września.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje wilgotne łąki, pastwiska, tereny bagienne, czasem również pola. Spotyka się go dość wysoko w górach, na torfowiskach i wrzosowiskach jak również na suchych stepach w pobliżu wody. Poza sezonem lęgowym przebywa w grupach i stadach na płaskich, mulistych brzegach, oraz przybrzeżnych polach. Najłatwiej go zobaczyć żerującego na mulistych brzegach wód. Pożywieniem kulika wielkiego są drobne bezkręgowce wydobywane z gleby i mułu, pierścienice, owady, pająki, drobne małże i ślimaki, kijanki, małe żaby. Zdarza się, że uzupełnia dietę jagodami i nasionami.
Rozwój osobniczy
Na terenach lęgowych od marca do sierpnia. Miejsce gniazdowania można zlokalizować na podstawie głosów tokujących ptaków i obserwacji zachowania dorosłych ptaków, które w czasie toków zataczają koła nad miejscem gniazdowania. Czasem jednak ptaki, choć zajmują terytorium gniazdowe, nie gniazdują. Gniazdo stanowi wydrapane, płytkie zagłębienie w gruncie, wśród gęstych traw, w pobliżu wody, na łące lub wrzosowisku, w miejscu, z którego widać dużą przestrzeń. Gniazdo jest wysłane suchymi źdźbłami. Wyprowadza jeden lęg w roku. Od końca marca, do czerwca samica składa 3- 4 zielonkawobrązowe, ciemno nakrapiane jaja. Pary gniazdują pojedynczo, choć zdarza się , że w sprzyjających warunkach po kilka par blisko siebie. Wysiadują jaja na zmianę przez 26 do 30 dni, zachowując się w tym czasie niezwykle ostrożnie. Po wykluciu się piskląt stają się hałaśliwe i agresywne. Pisklęta, którymi opiekują się obydwoje rodzice, szybko opuszczają gniazdo i uzyskują samodzielność po 40 dniach. Pisklęta po wykluciu, mają dziób prosty, który dopiero po 3 tygodniach zaczyna się zakrzywiać do dołu. Bardzo przywiązany do swoich lęgowisk. Żyje do 30 lat.
Status gatunku
Na terenach zagospodarowanych liczebność kulika wielkiego maleje. Niezbędna jest ochrona lęgowisk oraz zimowisk tego ptaka. Gatunek chroniony.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.