Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Mewa trójpalczasta /Rissa tridactyla/
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: mewy (Laridae)
gatunek: Mewa trójpalczasta /Rissa tridactyla/
Charakterystyka/ morfologia
Nieco większa od śmieszki. Samiec i samica ubarwione jednakowo. Głowa, szyja, spód ciała i ogon są białe, grzbiet i skrzydła jasnopielate, końce skrzydeł czarne, nogi czarne, dziób zielonkowożółty. Czwarty palec jest uwsteczniony, bez pazura. W upierzeniu spoczynkowym występuje czarna, półksiężycowa plama pod okiem druga ciemna plama na uchu. Kark jest ciemnoniebieski. Młode mają czarną obrożę na karku, czarne plamy na skrzydłach . W locie rozpoznaje się te mewy po ciemnym rysunku w kształcie litery M na grzbiecie i skrzydłach i po lekko wciętym końcu ogona z czarnym obrzeżeniem. Szatę ostateczną osiągają w 3 roku życia. Poza okresem godowym nie odzywają się prawie zupełnie. W koloniach są hałaśliwe, ich głos to „kitiwi”. Ma lot leki i zręczny, podobny do lotu rybitwy. Często lata tuż nad powierzchnią wody. Na falach unosi się jak korek. Długość ciała 38- 46 cm, rozpiętość skrzydeł 90- 110 cm, waga 0,3 – 0,5 kg. Wędrowna. Do Polski zalatuje nieregularnie nad Bałtyk i sporadycznie w głąb kraju na przelotach i w czasie sztormów, najczęściej w listopadzie.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje oceany i jedynie w okresie lęgowym przebywa na wybrzeżach morskich. Żywi się głównie drobnymi rybami i i innymi zwierzętami morskimi zbieranymi z powierzchni wody.
Rozwój osobniczy
Gnieździ się na klifach, skalistych wysepkach i wybrzeżach morskich. Jest ptakiem towarzyskim i gniazduje w dużych koloniach. Samiec i samica zakładają gniazdo na występie skalnym lub urwisku. Ostatnio widuje się jej gniazda na dachach budynków. Gniazdo jest stożkowate, zbudowane starannie z rozmaitych roślin wodnych, mchów, porostów, i traw zlepionych gliną. Wyprowadza jeden lęg w roku, w zniesieniu 2 jaja. Są one jaśniejsze niż innych gatunków mew, szarożółte z nielicznymi plamkami. Rodzice wysiadują je na zmianę przez 25- 29 dni. Również oboje rodzice je karmią. Z racji położenia gniazda młode w nim siedzą przez 46- 47 dni, aż nie nauczą się latać. Po opuszczeniu gniazda młode i stare ptaki rozpraszają się.
Status gatunku
Nie wymaga specjalnych zabiegów ochronnych poza ochrona miejsc gniazdowania.
Przygotowała: Wanda Kula