Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Pliszka górska (Motacilla cinerea)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pliszkowate (Motacillidae)
gatunek: Pliszka górska (Motacilla cinerea)
Charakterystyka/ morfologia
Ptak o szczupłym ciele i bardzo długim ogonie. Dorosłe maja szarą głowę i grzbiet, ciemny, biało obrzeżony ogon, żółty spód ciała i kuper. Samiec w szacie godowej ma czarny podbródek , samica, biały. Upierzenie spoczynkowe jest takie samo u obu płci, tylko pierś u samca jest bardziej żółta. Upierzenie młodych przypomina szatę spoczynkową dorosłych, lecz jest jaśniejsze, brązowawe z plamkami na gardle i piersi. Ptak przesiaduje lub biega szybko po kamieniach przy wodzie. Kiwa ogonem w charakterystyczny dla pliszek sposób. Lata falistym lotem głównie nad wodą , czasami zawisa w powietrzu. Słychać ją często. Śpiewa ostro, metalicznie, wydaje też świergotliwe, fletowe dźwięki. Wędruje: marzec- kwiecień i wrzesień – październik. U nas częściowo osiadła. Zimą można go spotkać nad nie zamarzniętymi wodami. Długość ciała 18 do 20 cm, rozpiętość skrzydeł 25 do 27 cm, waga 14 do 22 g.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje kamieniste brzegi wartkich strumieni na terenach górskich i podgórskich. Można ją łatwo zobaczyć i usłyszeć w pobliżu małych cieków wodnych. Poza sezonem lęgowym widuje się ją nad większymi zbiornikami wodnymi. Jej głównym pokarmem są wodne owady, ich larwy i poczwarki zbierane na brzegu. Poluje też na kijanki i małe ryby.
Rozwój osobniczy
Na tereny lęgowe wraca w kwietniu, a czasem już na początku marca. Para buduje stosunkowo duże gniazdo , średnicy do 18 cm, w szczelinach ścian skalnych i w brzegach cieków wodnych , pod mostami w pobliżu wody. Zbudowane jest z źdźbeł traw, korzeni, mchów i kawałków liści i przeplecione delikatnymi korzonkami roślin i włosiem. Wyprowadza do dwóch lęgów w roku. Od kwietnia do lipca samca składa w jednym zniesieniu od 4 do 6 kremowych jaj pokrytych czerwonobrązowymi plamkami, które wysiadują oboje rodzice przez 12 dni. Karmią i opiekują się potomstwem też oboje jeszcze 14 dni na gnieździe i 10 dni poza gniazdem.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula