Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Płochacz halny (Prunella collaris)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: płochacze (Prunellidae)
gatunek: Płochacz halny (Prunella collaris)
Charakterystyka/ morfologia
Ptak wielkości skowronka. Osobniki obu płci są identyczne. Głowa i spód ciała barwy popielatej z czarno- białym rysunkiem na gardle oraz rdzawymi pasami na bokach. Wierzch ciała szarobrązowy z czarnym kreskowaniem. Białe zakończenia sterówek układają się w pasek na końcu ogona. U nasady czarnego dzioba ma żółtą plamkę. Ptaki młode maja szare, nie paskowane podgardle, pozostałe części spodu ciała płowo złote, z gęsto ułożonymi , brązowymi paskami.. Przez cały rok trzyma się w niewielkich grupach. Skacze, podkurczając nogi. Przesiaduje na kamieniach. Jego śpiew jest podobny do skowronka. Śpiewa siedząc na ziemi. Niepłochliwy, można do niego podejść na odległość kilku kroków. Lata szybko, faliście, z reguły na niewielkiej wysokości i na niewielkie odległości. Długość ciała 18- 19 cm, rozpiętość skrzydeł 30- 32,5 cm, waga 33- 43 g. Ptak osiadły.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla wysokogórskie łąki, nad piętrem kosodrzewiny., usiane blokami skalnymi. Na zimę schodzi w niższe partie gór, sporadycznie możemy go spotkać na nizinach. Ptaki te spotykane są na otwartych łąkach ze skałami, często pojawiają się w pobliżu schronisk turystycznych. Żywi się owadami innymi drobnymi bezkręgowcami chwytanymi na ziemi lub wyciąganymi z kryjówek oraz nasionami roślin, które dominują w jego diecie zimą, zagląda także do śmietników przy schroniskach..
Rozwój osobniczy
Tworzą grupy rozrodcze, w których parze odbywającej lęgi towarzyszą jeden bądź dwa inne osobniki nie przystępujące do samodzielnego gniazdowania. Ptaki te biorą czynny udział w opiece nad pisklętami. Poszczególne pary gniazdują w rozproszeniu i wyprowadzają tylko jeden lęg w sezonie. Gniazdo zakłada zwykle w wysoko położonych skalistych miejscach. Jest ono doskonale ukryte w szparach lub wśród kamieni rozrzuconych na zboczach, rzadziej pod głazami i krzewami na wysoko położonych łąkach. Jest słabo splecione i często rozpada się po wyjęciu za szczeliny. Część zewnętrzna składa się ze źdźbeł suchych traw, warstwa środkowa z mchu. Wyścielone jest suchą trawą, korzonkami i włosiem. Okres lęgowy jest wyciągnięty w czasie i trwa od maja do lipca. Samica składa 4 do 5 niebieskozielonych jaj, które wysiadują oba ptaki przez 15 dni. Rodzice początkowa karmią pisklęta pokarmem przetrawionym w wolu, potem przynoszą owady i drobne bezkręgowce. Pisklęta opuszczają gniazdo w wieku 14 – 16 dni. W późniejszym okresie żywią je również nasionami traw i innych roślin.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula