Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Szlachar (Mergus serrator)
Systematyka
Rząd: blaszkodziobe (Anseriformes)
Rodzina: kaczkowate (Anatidae)
Gatunek: Szlachar (Mergus serrator)
Replica Watches
Charakterystyka/ morfologia
Zarówno samiec jak i samica ma na głowie rozdwojony, postrzępiony czub. Samiec znacznie większy, w upierzeniu godowym ma głowę i górę szyi czarne z metalicznym połyskiem, dół szyi biały z czarną linią wzdłuż kręgosłupa. Pierś rdzawa z ciemnymi, podłużnymi pręgami, za kolorem rdzawym czarny pas z białymi plamami w kształcie łzy, łączący się z czarnym grzbietem. Brzuch biały, boki, ogon i nadogonie szare. Stosunkowo długi i cienki dziób z haczykiem i ostrymi rogowymi ząbkami po obu brzegach, nogi czerwone. Samica ma głowę i szyję rdzawą, podgardle i przód szyi białe o rozmytych brzegach, reszta ciała szara z ciemnym deseniem. Skrzydła od spodu białe, z białym lusterkiem z wierzchu. Samiec w okresie spoczynkowym i młodociane podobne do samicy. Długość ciała 52 - 62 cm, rozpiętość skrzydeł do 83 cm, waga 700 - 1400 g
Biotop/ preferencje pokarmowe
Czyste wody, zarówno stojące jak i bieżące w strefie tundry, tajgi i lasów mieszanych oraz morskie wybrzeża, wysepki i fiordy. Pokarm szlachara to wyłącznie zwierzęta, głównie drobne ryby. W okresie lęgowym raki, owady, ślimaki, mięczaki i robaki. Pokarm zdobywa nurkując, często w stadzie.
Rozwój osobniczy
Przylot na miejsce lęgowe w kwietniu lub w maju. Gniazduje na ziemi, często daleko od wody, na suchym gruncie, w podziemnych norach i w zagłębieniach wśród kamieni, w trawie, pod krzewem, rzadziej w trzcinie. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg (składa jaja ponownie w przypadku utraty lęgu), składając w kwietniu – czerwcu5 do 15 brązowawych lub zielonkawych jaj. Jaja wysiadywane są przez okres 29 do 35 dni przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po 1 - 2 dniach, młode usamodzielniają się przed pierzeniem, które ma miejsce w wieku 60 - 65 dni. Odlot w listopadzie lub w grudniu, zależnie od zamarzania jezior.
Status gatunku
W Polsce nielicznie gnieździ się na Pomorzu i Mazurach, zimuje na wybrzeżu. Podczas przelotów liczny. W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula