Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Trzcinniczek (Acrocephalus scirpaceus)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pokrzewkowate (Sylviidae)
gatunek: Trzcinniczek (Acrocephalus scirpaceus)
Charakterystyka/ morfologia
Znacznie mniejszy od trzciniaka o od innych gatunków o zbliżonym wyglądzie rozpoznawalny po głosie. Ma brązowy wierzch ciała, z rdzawym odcieniem na kuprze, płaskie czoło i ciemię, krótka brew, która kończy się nad okiem, oraz jasna obrączkę oczną. Wydawane przez niego głosy są skrzeczące, a śpiew składa się z suchych i ostrych dźwięków wytwarzanych w długich seriach. Łatwo je w wypatrzyć, gdy śpiewają uczepione trzcin. Długość ciała 12 - 14 cm, rozpiętość skrzydeł 17 - 21 cm, waga 24 - 40 g. Wędrowny. U nas od połowy kwietnia do końca października.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla szuwary trzcinowe porastające brzegi różnego rodzaju zbiorników i cieków wodnych. Przepędza inne osobniki własnego gatunku z terytorium żerowiskowego nie tylko podczas rozrodu, lecz także podczas migracji i na zimowiskach. . Pokarm to głownie owady i ich larwy, pająki, ślimaki oraz owoce porzeczek , bzu czarnego, czeremchy i nasiona innych roślin. Poszukuje pożywienia przeważnie na niezbyt dużej wysokości i na ziemi.
Rozwój osobniczy
Monogamiczny. Wyprowadza co roku do dwóch lęgów. Gniazdo tego gatunku ma postać wysokiego koszyka zawieszonego na kilku łodygach trzciny i zawieszone na wysokości 20 do 150 cm ponad lustro wody i jest mniejsze od gniazda trzciniaka.. Zbudowane jest z liści i łodyg trzciny, pajęczyn, puchu roślinnego i wyścielone włosiem i piórami. Konstruowaniem gniazda zajmuje się samica, zdarza się, że towarzyszy jej samiec. 3 – 5 jaj wysiaduje przez 9 - 13 dni na zmianę. Pisklętami zajmują się także oboje rodzice przez około miesiąc. Karmią je aż do osiągnięcia samodzielności
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula