Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Uszatka (Asio otus)
Systematyka
rząd: sowy (Strigiformes)
rodzina: puszczykowate (Strigidae)
gatunek: Uszatka (Asio otus)
Charakterystyka/ morfologia
Sowa średniej wielkości z płoworudą szlarą, pomarańczowymi oczami oraz pęczkami piór na wierzchołku głowy, przypominającymi uszy. Wierzch ciała szarobrązowy z ciemniejszymi kreskami na grzbiecie. Na skrzydłach i ogonie widać delikatne prążki. Spód ciała płowożółty i równomiernie kreskowany. Podczas spoczynku uszatka sprawia wrażenie napuszonej, zaniepokojona wyciąga ciało, stawia uszy i przymyka oczy upodabniając się do gałęzi drzewa. Długość ciała 33 – 37 cm, rozpiętość skrzydeł 86 – 100 cm, waga 210 – 370 g. Częściowo wędrowna. Przemieszczają się głównie ptaki z północy , pozostałe spędzają zimę w obrębie swojego rewiru. Często wędrówki są uzależnione od obfitości pokarmu.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla skraje lasów, śródpolne zadrzewienia, parki oraz przydrożne aleje drzew. Zimą uszatki gromadzą się w stada, które dzień przesypiają w koronach drzew iglastych, często na obrzeżach miast, cmentarzach, na pojedynczych drzewach w obejściach budynków mieszkalnych i parkach. Niezależnie od pory roku gatunek ten poluje na terenach otwartych takich jak łąki, czy pola uprawne. Uaktywnia się dopiero o zmierzchu. Podstawa jadłospisu uszatki są norniki chwytane na ziemi z niskiego lotu. Żywi się ona również innymi drobnymi ssakami i ptakami.
Rozwój osobniczy
Gniazduje w starym gnieździe wrony, ptaków drapieżnych, wyjątkowo w dziuplach. Wyprowadza jeden lęg, bardzo rzadko dwa.. Składa 4 – 5 białych okrągłych jaj. Jaja wysiaduje tylko samica samiec dostarcza jedzenia. Młode staja się samodzielne w wieku 3 miesięcy.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową .
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.